Kiugróan nagyot gyengült a forint, és ezt mind meg fogjuk érezni.
Különös, érdekes tény, hogy a magyar sajtó egyik (és talán nem is a kisebbik) felén egyáltalán nem jelenik meg hír a forint árfolyamáról. Én ezt most pótolom: tegnap az euró árfolyama 416, a dollár árfolyama 406 forintig süllyedt. Ha van is átmeneti korrekció, már a 380-as euró is ködbe vesző álomnak tűnik.
Elképesztő mélyrepülésben van a forint, és egyáltalán nem látni, hol lesz ennek a vége. Elemzők év végére a 450 forintos sávot sem tartották elképzelhetetlennek, de ahogy most állunk, meglehet ez az árfolyam már augusztusban is.
Lássuk a tényeket! Az euróhoz képest egyetlen év alatt nagyjából 17 százalékot romlott a forint, a dollárhoz képest 37(!!!) százalékot. Mondhatnánk, ezek nagy és erős devizák, háborús helyzetben nyilván azokhoz fordulnak a befektetők.
De akkor ki ad magyarázatot arra, hogy egy év alatt a cseh korona 20, a horvát kuna 15, a thai baht(!) 21 százalékkal lett erősebb, mint a forint? Még a legendásan "erős" argentin pesóval szemben is sikerült bukni egy év alatt 1-2 százalékot.
Szokták azt mondani, magyarok vagyunk, magyar forintban kapjuk a fizetésünket, magyar forintban vásárolunk, minket nem érint. Ez így igaz, amíg magyar forintban elszámolt, hazai gyártású autót, mobiltelefont, számítógépet, műszaki eszközt, építőanyagot veszünk. És természetesen amíg magyar termelésű narancsot választunk a vacak külföldi helyett.
Szóval baromira megérezzük. Pörgeti az inflációt, ami ugyan növeli a költségvetés ÁFA-bevételeit (nehogy azt higgyük, véletlen az, hogy a kormány ehhez semmiképpen sem akar hozzányúlni), viszont van ára is. Például a rezsicsökkentett gázon, energián még nagyobb a veszteség. Már nem lesz elég a különadó. Fegyverkezési különadó? Hahó, euróban kell azért is fizetni. Egy hónap alatt szépen felment az ára annak is, úgy, hogy tulajdonképpen nem csináltunk semmit.
Természetesen a devizában számolt államadósság után is emelkedni fognak "kicsit" a kamatterhek. S az alapkamatot is emelni kell- drágább lesz a költségvetés finanszírozása. Ja, meg a hitelfelvétel.
A termelő vállalatok költségvetése immáron tervezhetetlenné vált. Nem tudsz hat hónapra előre árajánlatot adni úgy, hogy a költségeid egyik hónapról a másikra 10 százalékkal nőnek. Vagyis tudsz: brutális túlárazással, hátha bele fog férni a pénzromlás. Találd ki, ki jár rosszul a végén!...
Az embereknek megint kedve támad kimenni dolgozni. 15-20 százalékkal többet keresnek úgy, hogy egy fillérrel nem emelik a kinti fizetésüket. Magyarul megint indul egy elvándorlás- jogosan, indokoltan. Te is tudod, én is tudom, hány ismerősöm gyereke tervez külföldi tanulást, karriert. Meglep?
És ott van a legkézenfekvőbb példa: egy külföldi nyaralás csak úgy, kapásból 15-20 százalékkal lett drágább akkor is, ha változatlan kinti árakkal számolunk. Ha volt egy kis áremelés... Tényleg luxus lesz az Adria is, dollár elszámolású országokról pedig ne is beszéljünk.
Szóval ez mocskosul fájni fog mindenkinek. És azért hallgat róla a kormány, meg a kezükben levő sajtó, mert ez a lejtmenet nem függetleníthető a gazdaságpolitikától. Olyan nincs, hogy minden, ami jó eredmény, a mi érdemünk, minden, ami rossznak látszik, független tőlünk.
Nem az. Valakik ide lavírozták ezt az országot, hogy a valutánk elértéktelenedik- és vele együtt a fizetésünk, a vagyonunk is. Ott tartunk, hogy az emberek nem akarnak forintban pénzt tartani, eurót váltanának, most már amennyiért tudnak, ahogy tudnak. Sejthető, hogy ez mit fog tenni a forint árfolyamával...
Nem tudom, hol lesz a csúszda vége, de egyre gyorsulunk, és ha kemény a talaj, fájni fog a leérkezés. Mindenkinek.